طراحی و دکوراسیون داخلی

طراحی و دکوراسیون داخلی

طراحی و دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی یکی از پر اهمیت ترین و معماری داخلی جذاب ترین کارها در خانه و حتی خانه داری محسوب می شود به طوری که حتی نحوه چیدمان و رنگ ها و بازی با نور در جذابیت محیط زندگی و بر گرمای خانواده و آرامش و احساس راحتی و گاهی انسجام آن در تک تک افرادتاثیر گذار می باشد. زندگی ما پر از رنگ است و می توان با بهره گیری رنگ های گرم و شاد فضای خانه مان را هم شاد کنیم

دکوراسیون پذیرایی عنصری که در شروع باید مد نظر قرارگیرد عملکرد و نحوه استفاده از فضای داخلی است.یک چهار دیواری می تواند به عنوان اتاق خواب ، آشپزخانه ، پذیرایی ، یا دفتر کار شخص معین برای فعالیت مشخص قرار گیرد ضروری است با استفاده از عواملی چون نورپردازی و چیدمان مبلمان تقسیم گردد تا عملکرد هر یک دقیقا مشخص گردد. شکل و نظم اثاثیه می تواند همچون دیوار ها در یک فضا ی بزرگ ایجاد نوعی محصوریت کرده و الگوهای خاصی را به نمایش بگذارد. دکوراسیون پذیرایی حتی یک عنصر تنها قادر است از طریق فرم اندازه و شکل خود فضای را تحت الشعاع قرار داده و حوزه فضایی را نظم بخشد همچنین نور و الگو های تاریک و روشن آن باعت می شود تا قسمتی از فضا جلب نظر کرده و در عوض از اهمیت سایر قسمت ها کاسته شود و در نتیجه فضا از این طریق تقسیم بندی می شود. هدف اصلی از انجام دکوراسیون داخلی بالا بردن زیبا سازی فیزیکی و هماهنگی آن با احساسات درونی انسان میباشد که جز با تاکید بر روابطی چون عاملیت و عملکرد با فرم و .. و همچنین به وسیله عناصر متعلقه و مرتبطی چون رنگ و بافت و ... میسر و مقدور نمیباشد. طراحی داخلی با بکارگیری عناصر فوق سعی در بهینه سازی فضاها و دست یابی به کارایی و کارکرد مناسب در کنار زیبایی و معانی و معناها می باشد.

معماری داخلی با ایجاد مجموعه ای از باید و نباید ها و کثرت ها و کاستی ها و قرار دادن فرم در برابرفرم و فضا هندسه در برابر طبیعت ، داخل در برابر خارج و همچنین قدرت و منطق مردانه از یک سو احساسات زنانه از سوی دیگر می کوشد ارتباط معنایی و فرمال مفهوم میبخشد.در واقع معماری داخلی به وسیله ی این ترکیب می خواهد به اهداف مورد نظر خود در طراحی فضا دست یابد. طراحی داخلی در ایجاد فضایی مطلوب و دلنشین برای افراد جامعه نقش موثر دارد.محیط مناسب یعنی فضایی که بشر در آن می تواند فرغ از فشارهای نا خواسته روانی رشد کرده و شکوفا شود و این خواسته های عقلانی و منطقی هر جامعه است. بنابر این هدف طراحی داخلی بهبودعملکرد فیزیکی و روانی و دست یابی به اصول زیبا شناسی فضای داخلی است.در این میان ، اصولی که در طراحی با هدف ایجاد فضایی معمارانه در نظر گرفته می شود.

پوشش دیوارها در دکوراسیون داخلی

هنگام تصمیم گیری در مورد پوشش دیوارهای فضاها و اتاق های خواب اصلی در دکوراسیون داخلی و معماری داخلی ،تقریبا همه افراد ، ابتدا به رنگ یا کاغذ دیواری می اندیشند. اما پوشش های دیواری بی شمار دیگری هم وجود دارند که میتوانند در دکوراسیون و معماری یک فضا با شکوه و زیبا به نظر برسند، مانند پارچه ،و موزائیک

پارچه

پارچه برای قرن ها در دکوراسیون داخلی به عنوان پوشش دیوارها مورد استفاده بوده است، ابتدا در هند ، خاور و خاورمیانه و سپس در اروپا ، حداقل تا دوران قرون وسطی ، همزمان با قرن هفدهم که استفاده از ان تا حدودی به وسیله کاغذ دیواری تحت الشعاع قرار گرفت ، مورد استفاده بود اما استفاده از آن هیچگاه به طور کامل متوقف نشد.ساموئل پپیس ،روزنامه نگار معروف قرن هفدهم ، از ملاقات کرن هیل درلندن و اینکه اوقات سختی را برای خریدن " یک چیپ گلدار، ک یک کرباس هندی نقاشی شده است." به منظور تنظیم کردن یک طرح جدید بسیار زیبا ، برای همسرش صرف کرده است ،شرح میدهد .جان ایولین روزنامه نگار دیگر آن دوره ، "شام خوردن در یک اتاق به وسیله پنتادو پوشانده شده بود " که نام دیگری برای چیپ گلدار بود ، شرح می دهدو دردکوراسیون و معماری از انها استفاده کردند..

دیوارپوش

امروزه در دکوراسیون داخلی و طراحی دکوراسیون ،دیوار های پوشیده از پارچه یا روپوش شده ، کماکان بسیار رایج هستند ، خصوصا در اروپا و علی الخصوص در فرانسه ، جایی که شمار اعجاب آوری از هتل ها و خانه های شخصی ،دیوار های لطیف و انباشته دارند . بدین جهت می گویم اعجاب اور که "دیوارپوشی" هم گران قیمت است و هم نیاز به نیروی انسانی بسیار زیادی دارد. فرایند شامل چسباندن یک چارچوب از زهوارهای نازک به دیوار ،پرکردن میان آن ها به وسیله پرکننده ی پلی استربا نمودار آتش که به نام "بامپ " شناخته می شود سپس کشیدن پارچه ی درزدار روی زهوارها ، می شود .نتایج در دکوراسیون و معماری داخلی اغلب بسیار بدیع و مجلل و با شکوه هستند، همان طور که عایقی مناسب برای سرما و سر و صدا هستند. دیوار پوش ها چیزی بودند که ساکنان اروپای قرون وسطی ، نسبت به پانل بندی یا پرده های منقوش ، آویزهای پشمی ، چرمی یا کرباسی خود ، آن را بسیار ساده تر یافتند.به شکل طعنه آمیزی ، روش کار شبیه به روشی است که در اواخر قرن شانزدهم و قرن هفدهم برای کاغذ های دیواری نمایشی به خدمت گرفته می شد.فقط اگر اجداد ما ، به جای اینکه تنها آن را اویزان کنند کار مشابهی را با استفاده از پارچه های بافته شده از پشم گوسفندان انجام میدادند ، از فضای بسیار گر تری برخورد می شدند.

ایده هایی برای دکوراسیون دیوار ها و سقف ها

اگر سقف ها ارتفاع متناسبی دارند:

اگر قرنیز وجود دارد ، بالای آن را با رگه هایی از برنج یا با یک گچ بری شبیه به قاب تصویری مطلا وبلند به گونهای که لب به لب نصب شده باشد ،لبه دار کنید.

خط خاتم کاری کاری بالای قرنیز ( قسمتی که لبه ی آن روی سقف قرار میگیرد ) را با رنگی متقابل رنگ آمیزی کنید یا آن را با صفحات طلایی و یا نقره ای بپوشانید.

اگر از گچ بری استفاده نکرده اید ،گچ بری و یا یک رز سقفی اضافه نمائید.زیباترین و گران ترین این تزئینات ،از نوع گچ ساوج هستند .اما اگر سقف به اندازه کافی ارتفاع دارد ، می توانید از انواع فایبرگلاس یا پلی پروییلین استفاده کنید ،که ارزان تر هستند و نصب آنها ساده میباشد و تشخیص آن ها نمونه آن ها از نمونه واقعی از فاصله دور مشکل است.

اگر سقف ها خیلی بلند هستند

یک ریل تصویر ( ریلی که برای آویزان نمودن تصاویر از آن استفاده می کنند.) در ارتفاع 45 سانتی متری زیر سقف نصب نمائید و دیوار بالای آن را به رنگ سقف رنگ امیزی کنید تا نگاه را به سمت پایین بیاورد..

سقف را با سایه ای تیره تر نسبت به دیوار ها رنگ آمیزی کنید.

سقف را پایین بیاورید و از این فرصت برای نصب چند نورپردازی توکار استفاده کنید که توجه را به سمت چیزی که روی دیوار است جلب خواهد نمود.

اگر سقف ها خیلی کوتاه هستند یک ریل صندلی نصب کنید و آن را به صورت آزاره دراورید تا ارتفاع دیوارها بشکند.

کاغذ های دیواری که راه راه عمودی دارند یا راه راه نقاشی شده می توانند نگاه را به سمت بالا هدایت کنند تا تصور ارتفاع بیشتر را ایجاد کنند.

چوب پرده ها را دقیقا زیر سقف نصب نمائید به جای اینکه بالای پنجره نصب کنید ،برای اینکه پنجره ها را بلندتر به نظر برسانند و به همین ترتیب در ارتفاع سقف مبالغه کنند.

برای دیوارها ،به وسیله گچ بری ،رنگ یا کاغذ ،قاب هایی بلند و باریک ایجاد کنید تا دیدگان را دوباره به سمت بالا بکشند

روی سقف از رنگی که از خود نوری ضعیف می افشاند ،استفاده کنید.

چند لوله فلورسنت سرد ، و در ست در زیر آن ها پاچه های کتانی با دو ضخامت متفاوت نصب کنید ،تا سقف را روشن کند و باعث شود شناور به نظر برسد .

نقش دیوارها در دکوراسیون داخلی

عوامل چیزی که برای کار روی دیوار ها در دکوراسیون داخلی انتخاب میکنید چه در مورد شخصیت ،حال و هوای سبک و چه در مورد ابعاد اندازه ظاهری آن می توان تفاوت اشکاری ایجاد کند.در حقیقت استفاده هوشمندانه از بافت، نقش و جزئیات معماری و همچنین رنگ ، می توان ان را کوچک تر یا بزرگتر، پهن تر یا باریک تر ،سردتر یا گرم تر ، روشن تر یا تیره تر به نظر برساند و هرگونه بدنمایی را بپوشاند. و این توانایی معمار یا شخص است که چه چیز را کجا و چگونه استفاده کند که علم دکوراسیون بر همین مبنا است.مطمئنا ،فضای حقیقی و نه ظاهری نیز می تواند با تغییرات سازه ای مثل اضافه نموندن یا برداشتن دیوارها ، که در باربر نبودن آنها ، کار نسبتا ساده ای است ، تغییر کند.به روش مشابه ، سقف ها می توانند به طور فیزیکی و به منظور ایجاد فرورفتگی با عمق مناسب بای نصب یک نورپردازی خوب به خصوص برای کارهای هنری و اشیا پایین آورده شوند.همچنین گاهی می توان برخی از سقف ها را آن جایی که فضای کافی زیر اتاق بالایی وجود دارد به مقدارکمی بالاتر برد.

سقف های تزئینی عنصر بزرگ لذت در خانه های قدیمی و آپارتمان ها و عامل شگفت آور در بخی خانه های ملل و قصر هایی است که برای بازدید عموم آزاد هستند.می توان گفت برای قرن ها ،سقف ها پارچه نقاشی ساده ی برای تیر ها ،گچ بری ها ، جلوه های غلط انداز مناظرزیبا و پرداخت های رنگ و طرح بوده اند.

در یک اتاق متناسب و مدرنمنبا این نظرموافقم که " کمتر ، بیشتر است " اما رن های سفیدو کرم ،خسته کنده و بدون هیچ جذابیت ذاتی هستندکه باید د جهت روح بخشیدن به آن کاری انجام دهیم.گاهی میتوان ی سقف رنگ آمیزی شده به صورت ابر و مه ،یک نقش دیواری ،چند قاب بندی قاب بندی کام و زبانه یا حتی یک سقف که به سادگی تیره تر از دیوار ها رن آمیزی یا سایه پردازی شده دید،اما همه ی این مثال ها نادرند. می توان با برخی اقدامات روی سقفها کاری کرد که اتاق های خسته کننده همگی شکل بهتری پیدا کنند .امکانات اجرایی دیگر شامل به کار گیری گچ بری یا قرنیز ها به همراه رنگ امیزی ویژه آن ها استفاده از پارچه برای ایجاد یک فضای چادر مانند و یا چسباندن یک کاغذ سقفی گیرا میشود.منبع:دکوراسیون داخلی

1395/12/01
* نام و نام خانوادگی:
* پست الکترونیک:
* نظر شما:
* لطفا کاراکتر هایی که در تصویر میبینید را در کادر روبرو وارد نمایید: